Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Citirea actului de sesizare in lipsa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Citirea actului de sesizare in lipsa

au citit actul de sesizare in lipsa mea DAR au amanat cauza si au emis mandat de aducere pe numele meu,nu au acordat termen pt angajare avocat.....pot sa cer cumva ca sa anuleze citirea actului ca sa am sansa sa rezolv o impacare?
Buna ziua!

Puteti sa va impacati si la mediator pana la ultimul termen.

Cu stima.
Incheierea unui acord de mediere constituie o cauza sui-generis care inlatura raspunderea penala, distincta de impacare.

Incheierea unui acord de mediere in conditiile Legii nr. 192/2006 privind medierea si organizarea profesiei de mediator poate interveni in tot cursul procesului penal, pana la ramanerea definitiva a hotararii penale.

Succes.