Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CIM DE 4 ore pe zi
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CIM DE 4 ore pe zi

buna ziua , fiul lucreaza cate 13-14 ore pe zi si cu toate astea a fost pus sa semneze un CIM cu 4v ore pe zi si cu un venit de 525 lei . Intrebare - un salariat cu un asa contract are asigurata plata pt sanatate , somaj sau pensie ? multumesc
Art.106 C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.
....

Prin urmare, persoana incadrata cu contract de munca cu timp partial este asigurata in sistemul de pensii publice, in sistemul de sanatate si la somaj.