Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract munca asociat unic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract munca asociat unic

buna ziua,
sunt asociat unic si administrator la o societate cu raspundere limitata , domeniul de activitate comert, pot sa ma angajez cu contract de munca timp partial 2 ore la firma pe care o conduc in functia de administrator sau vanzator?
multumesc
Buna seara.,
Da, puteti
multumesc pentru raspuns
persoana angajata cu CIM partial 2 ore/zi are calitatea de asigurat la sanatate?
Art. 106 C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.
....

Asadar, o persoana incadrata cu contract de munca cu timp partial este asigurata in sistemul pubic de pensii, in sistemul de sanatate si in sistemul asigurarilor de somaj.