Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Consiliul superior al magistraturii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Consiliul superior al magistraturii

Se poate face o sesizare catre Consiliul Superior al Magistraturii pentru contestarea unei hotarari definitive si irevocabile (proces civil )si in ce conditii? Ce diferenta este intre Curtea Suprema de Justitie si Consiliul Superior al Magistraturii ?
Nu se poate face asa ceva la Consiliul Superior Al Magistraturii! Aceasta insitutie este garantul independentei justitiei, art.133 alin.(1) din Constitutia Romaniei, republicata.
Dana Dragan a scris:

Se poate face o sesizare catre Consiliul Superior al Magistraturii pentru contestarea unei hotarari definitive si irevocabile (proces civil )si in ce conditii? Ce diferenta este intre Curtea Suprema de Justitie si Consiliul Superior al Magistraturii ?
Prin Inalta Curte de Casatie si Justitie se realizeaza justitia si prin celelalte instante judecatoresti stabilite de lege, iar aceasta instanta suprema asigura interpretarea si aplicarea unitara a legii de catre celelalte instante judecatoresti, conform art.126 alin.(1) si (3) din Constitutia Romaniei, republicata. Daca hotararea judecatoreasca despre care vorbiti va nemultumeste, ar mai fi doua cai extraordinare de atac: contestatie in anulare si revizuire!