Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare apartament cu uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare apartament cu uzufruct viager

Detinem un apartament proprietete comuna sot-sotie, cu mama sotiei uzufructuara viagera procuratoare de fonduri ,cu interdictie de instrainare si grevare ,in favoarea acesteia. Intrebarea este uzufructuara poate instraina apartamentul fara acordul nostru.
~ Conținut șters la cerere ~
Dreptul de uzufruct reprezinta un dezmemebramant al dreptului de proprietate, drept real principal, esentialmente derivat, temporar.

Dreptul de uzufruct confera titularului sau atributele de posesie si de folosinta .(jus possidendi si jus fruendi), desprinse din continutul dreptului de proprietate.

Dreptul de uzufruct este unul cesibil, acesta poate fi instrainat catre terte persoane.

Nuda proprietate, de asemenea, poate fi instrainata.

Dreptul de proprietate asupra imobilului poate fi instrainat dupa stingerea drepului uzufruct.( dreptul de uzufruct se stinge prin deces, uzufructul fiind viager ).

Bunul imobil poate fi instrainat daca uzufructuarul isi exprima optiunea, in acest sens.