Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie unica
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie unica

buna seara.am o fetita de 3 ani si as vrea custodia unica a fetitei deoarece tatal este un om violent,vine acasa de multe ori baut si incepe cearta si de cele mai multe ori foloseste si violenta fizica(toatae acestea fiind adeseori in fata fetitei)ce as putea face sa obtin custodia unica a fetitei sa eventual sa nu mai poarte numele lui..mentionez ca nu suntem casatoriti dar fetita este pe numele lui..Va multumesc anticipat si astept un raspuns
anonimdel, utilizator
Actiune in instanta unde va tb sa probati actele lui de violenta, va fi insa greu de obtinut custodia daca aceste acte de violenta nu sunt la adresa minorului.
Instanta de judecata dispune asupra raporturilor dintre parintii divortati si copiii lor minori, tinand seama de interesul superior al copiilor, de concluziile raportului de ancheta psihosociala, precum si, daca este cazul, de invoiala parintilor.( aceasta poate fi consfintita intr-o tranzactie , semnata de ambele parti litigante )

Autoritatea parinteasca se exercita de catre ambii parinti, in afara de cazul cand instanta decide altfel.( instanta de judecata, tinand cont de intelegerea survenita intre parti , avand in vedere si alte probatorii , ancheta psihosociala efectuata , spre exemplu, poate dispune ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata numai de catre unul dintre parinti ).

Astfel, daca exista motive intemeiate, sustinute si de intelegerea intre cei impricinati , instanta hotaraste ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata numai de catre unul dintre parinti.

(celalalt parinte pastreaza doar dreptul de a veghea asupra modului de crestere si educare a copilului si poate avea stabilit un program de vizitare, derulat in intervale de timp determinate).

Succes.

Înainte de a iniţia un proces în instanţă, pentru obţinerea autorităţii părinteşti unice, trebuie să adunaţi dovezi privind violenţa tatălui minorei.De fiecare dată când face circ şi vă bate, chemaţi Poliţia la 112 şi apoi, fără jenă, mergeţi la serviciul de medicină legală, pentru cea mai mică vânătaie.Dacă aveţi martori că actele de violenţă se petrec în faţa copilului sau că este agresat şi copilul, este un pas spre obţinerea autorităţii unice.