Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie si concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie si concediu medical

Am contract de munca la firma asta de 4 ani, preaviz de 15 zile in contract. Acum vreau sa imi dau demisia si pe perioada de 15 zile sa ma operez (am ceva probleme) si sa fiu in medical.
Daca intru in medical se pun zilele la numar sau dupa ce ies din medical trebuie sa mai stau 15 zile?
Daca nu va aproba concediu de odihna, va rebui sa le efectuati.
daca nu le efectuati, va pot desfcae conractul disciplianr pentru absente (daca vor).

Angajatorul daca vrea poate renunta la a va tine in preaviz, dar nu este obligat sa vi-l plateasac, asa cum cineva v-a scris mai devreme (este demise, nu concediere, preavizul este in favoarea angajatorului)
Trebuie sa va plateasac doar zilele de concediue de odihna neefcetuate la care ati fi avut dreptul pentru perioada lucrata.