avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Mama mea are varsta de 64 de ani si are lucrat pe cartea de munca 10 ani si vreo 4-6 luni nu mai retin exact.Poate obtine pensie s-au ajutor de la stat.Ce drepturi are,unde trebuie sa merg,la ce institutii,la cine....?Ce este de facut?
Va rog cei care sti indrumatima ce sa fac.Va Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:21, 20 Septembrie 2015
Puteti solicita o audienta la Casa judeteana de pensii, avand la dvs. toate documentele pe care le detineti.
1. Era bine daca spuneati luna si anul nasterii mamei dvs.

2. - Daca este nascuta in 1951 atunci, in functie de luna nasterii, stagiul minim de cotizare este cuprins intre 12 ani si 4 luni si 12 ani si 10 luni iar varsta standard de pensionare este intre 58 de ani si 8 luni si 58 de ani si 11 luni.
- Pentru a solicita pensie pentru limita de varsta trebuie sa indeplineasca, cumulativ, varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare.
- Mama dvs. indeplineste numai varsta standard de pensionare dar nu are stagiul minim de cotizare la pensie.
- Ca urmare nu poate solicita pensie pentru limita de varsta.

3. - Poate solicita un ajutor social lunar de la Primarie.
- Intrati pe:
[ link extern ]
- Ce scrie acolo este valabil pentru toate primariile din tara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta de pensionare Danyella_tm Danyella_tm Buna ziua, As dori sa stiu care ar fi varsta legala de pensionare ptr. mama mea, in urmatoarele conditii : - este nascuta in noiembrie 1951 - vechime in ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata maria.cret maria.cret Buna seara, As avea si eu o intrebare si anume: - daca m-am nascut in 14 iulie 1951, am 37 de ani vechime in munca si 14 ani grupa a II- a de munca, in ce ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata Gabriella2013 Gabriella2013 Buna ziua, Va rod sa-mi spuneti daca, matusa mea care este nascuta in anul 1950, noiembrie, cu 8 ani vechime, poate beneficia de pensie anticipata, sau alt ... (vezi toată discuția)