Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Mama mea are varsta de 64 de ani si are lucrat pe cartea de munca 10 ani si vreo 4-6 luni nu mai retin exact.Poate obtine pensie s-au ajutor de la stat.Ce drepturi are,unde trebuie sa merg,la ce institutii,la cine....?Ce este de facut?
Va rog cei care sti indrumatima ce sa fac.Va Multumesc!
Puteti solicita o audienta la Casa judeteana de pensii, avand la dvs. toate documentele pe care le detineti.
1. Era bine daca spuneati luna si anul nasterii mamei dvs.

2. - Daca este nascuta in 1951 atunci, in functie de luna nasterii, stagiul minim de cotizare este cuprins intre 12 ani si 4 luni si 12 ani si 10 luni iar varsta standard de pensionare este intre 58 de ani si 8 luni si 58 de ani si 11 luni.
- Pentru a solicita pensie pentru limita de varsta trebuie sa indeplineasca, cumulativ, varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare.
- Mama dvs. indeplineste numai varsta standard de pensionare dar nu are stagiul minim de cotizare la pensie.
- Ca urmare nu poate solicita pensie pentru limita de varsta.

3. - Poate solicita un ajutor social lunar de la Primarie.
- Intrati pe:
[ link extern ]
- Ce scrie acolo este valabil pentru toate primariile din tara.