Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Amenda garda de mediu
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Amenda garda de mediu

Buna seara.
Am un ii pe dezmembrari auto,mi-a iesit autozatia de mediu si pe data de 3 octombrie imi expira cele 90 de zile in care ar fi trebuit sa merg la politia furturi auto sa iau si de acolo nu stiu ce autorizatie dupa care sa merg la RAR sa depun toate actele pentru autorizare RAR,am depus actele la politia furturi auto in data de 10.09.2015 dar nu stie nimeni exact cit dureaza procedura de la politia furturi auto,acum problema mea este daca sunt pretabil la amenda din partea garzii de mediu datorita aminarii cu politia furturi auto,pentru ce as putea fi amendat si cat ar fi amenda,?
Va multumesc anticipat pentru raspuns(-uri).
basarabionut, utilizator
Daca nu desfasurati activitatea pana la obtinerea autorizatiilor nu riscati nicio amenda. In caz contrar, valoarea amenzii depinde de articolul unde va incadreaza. Cea mai mare amenda este cuprinsa intre 50.000 si 100.000 pentru nerespeectarea prevederilor autorizatie de mediu.
Faza este ca eu am autorizatia de functionare din februarie 2015,dar legal pina nu am toate autorizatiile la mina nu trebuie sa functionez,nu?deci eu practic nu pot functiona,momentan sunt in amenajari spatii depozitare piese..etc etc...deci daca cei de la garda de mediu vin in control nu ma pot amenad doar ca nu am autorizatia de la furturi auto si implicit de la RAR?
Ca nu mie frica de nimeni decit de mediu,deocamdata.
Va multumesc.
Cele trei autorizatii (mediu, politie, RAR) se obtin in ordine. Dvs. detineti dovada ca ati depus cerere la politie pt. emiterea avizului. Mai departe nu e problema dvs. ca nu ati primit inca avizul. Asta atat timp cat nu dezmembrati masini.
Va multumesc pentru raspunsurile prompte si la obiect.
Sa aveti o zi buna.