Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua.

Bunica mea s-a recasatorit, dupa moartea primului sot. Cel de al doilea sot avea in proprietate un loc de casa, ridicase casa la momentul incheierii casatoriei, insa impreuna au construit mai multe anexe de-a lungul celor 30 de ani de casatorie. Nu au rezultat copii din aceasta casatorie, iar sotul nu are copii, ci doar frati, surori si nepoti de frate/sora. Cel de al doilea sot a decedat si exista posibilitatea sa existe un testament in favoarea unui nepot de frate/sora. In acest context, ce drepturi are bunica asupra casei, curtii si anexelor?
Va multumesc.
In primul rand, trebuie sa existe acte pe acele anexe.
Nu exista acte, trebuie sa le faca, fie pe calea obtinerii autorizatiei de construire pentru intrare in legalitate, fie prin accesiune in instanta.
Deci bunica va avea jumatate din aceste anexe.

In ceea ce priveste terenul si casa:
Bunica va veni la mostenire cu fratii/surorile defunctului.
Daca nu exista testament, bunica ia 1/2.
Daca exista testament, bunica ia 1/4.