Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Comercializare centrale in condensatie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Comercializare centrale in condensatie

Buna ziua,
Imi puteti spune, va rog daca exista legislatie interna care sa transpuna prevederile Regulamentului 813/2013. Acest regulament prevede din 26.09.2015 obligatia statelor membre de a introduce pe piata doar centrale termice in condensatie. Normele europene nu sunt foarte clare si nu fac referire la distribuitori/comercianti, daca aceasta obligatie ii priveste si pe ei sau doar pe producatori.
Ca stat membru UE, stiu ca trebuie sa ne supunem normelor europene dar daca legislatia noastra nu prevede nimic in acest sens, pana unde este limita legalitatii?
M-ati ajuta enorm cu cateva puncte de vedere. Va multumesc tare mult!
de dimineata la tv. spuneau ca cei care au pe stoc centrale vechi trebie sa lichideze pana la finele anului.
Stirea am vazut-o insa nu gasesc nimic in legislatie care sa sustina spusele reporteritei respective.
Aveti dvs. cunostinta de un temei legal in acest sens?
Multumesc!
Din pacate nu gasesc un numar de lege sau hotarare ceva, spune doar ca e o directiva Europeana.