avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1056 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Modificari (stersaturi) centralizator cu cheltuielile ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Modificari (stersaturi) centralizator cu cheltuielile aferente la Asociatiea de Proprietari

Buna ziua,
Contabilul (administrator) poate sa modifice cu pixul valoarea totala a centralizatorului cu cheltuielile aferente la Asociatia de Proprietari? Va rog sa-mi spuneti daca este legal (corect).
Cenzorul si Presedintele pot accepta aceasta situatie? Ce este de facut in asemenea situatie?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 02:28, 27 Septembrie 2015
Daca exista baza legala pentru modificarile operate,nu este nicio problema
Cenzorul detine autoritatea si competenta sa verifice pentru legalitate documentele si sa vizeze listele de intretinere
Daca centralizatorul este afisat la avizier, stersaturile arata clar lipsa de profesionalism.
ynocentta a scris:

Daca exista baza legala pentru modificarile operate,nu este nicio problema
Cenzorul detine autoritatea si competenta sa verifice pentru legalitate documentele si sa vizeze listele de intretinere

Buna ziua,

Este corect ca cenzorul sa-si puna semnatura pe listele de taxe daca acestea nu corespund cu valorarea facturilor emise de furnizori, contabilul motivand ca aceste sume sunt mai mari din rotunjirile de calculator (ex. suma fiind cu 18 lei mai mult decat valoarea facturii, neconcordante sunt mai multe ). Cum sa procedeze cenzorul ?

Multumesc.
Nu exista rotunjiri daca calculele se fac cu calculatorul.
(In lista apar, asa cum vrea utilizatorul calculatorului, 2 sau mai multe zecimale, dar in spatele a ceea ce se vede pe hartie stau sume care au 32 de zecimale)

Probabil administratorul foloseste acest calculator pe post de masina de scris.
Cenzorul trebuie sa-l puna sa refaca calculele.
Chestia cu "rotunjirile" este o gainarie ieftina.
Este posibil sa fie din rotunjiri din calculator. Va dau un exemplu :

Daca sunt 100 ap, din care calculatorul rotunjeste (in sus - de la 0,51 la 1) la 40 ap aveti,

0,49 bani x 40 ap = 19,6 lei.

In acest caz, centralizatorul care se afiseaza odata cu listele de plata trebuie sa mai aibe, sub casuta "TOTAL" , o casuta cu "TOTAL ROTUNJIT IN LISTE" .

In contabilitate se folosesc FONDURI DE ROTUNJIRI. Ele apar in balanta contabila, altfel nu ar da activ=pasiv. Banii efectivi se pot folosi pt scopuri aprobate in Cex/AG, gen imbunatatirea confortului etc.

Astfel cenzorul poate semna fara grija, atata timp cat se tine contabilitatea rotunjirilor si ele apar in liste ca atare.

Sau se poate lucra cu 2, 3 n zecimale afisate, cum spune Dna Elga :)

Sper ca v-a ajutat
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Septembrie 2015
Gigeltavalitu, utilizator

Alte discuții în legătură

Rotunjirea intretinerii la leu severinvlad severinvlad M-am saturat de zecimalele de la intretinere asa cum cred ca si administratorul s-a saturat de maruntis si locatarii sa tot umble cu monede de 1,5 si 10 bani ... (vezi toată discuția)
Rotunjirea sumelor datorate ContSters155247 ContSters155247 D-na administrator al asociatiei din care fac parte, are obiceiul de a rotunji suma finala de plata. De exemplu, daca la caldura am 23,46 lei, dumneaei ... (vezi toată discuția)
Cenzorat stelianaiv stelianaiv buna seara, este prima oara cand sunt cenzor la o asociatie de proprietari si am intampinat o problema: in lista de rontujiri s-a strans o suma de aproximativ ... (vezi toată discuția)