Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Cine plateste dauna materiala si morala?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Cine plateste dauna materiala si morala?

Buna seara,
Va rog cei care au cunostiinta in cauza sa ma ajute la urmatoarea speta:
Cu ocazia unor intilniri al motociclistilor, motociclistii au defilat pe o anumita ruta prin oras, fiind dirijati de politia rutiera, in coloana ( in fata si in spatele coloanei mergea masina politiei rutiere ). In centrul orasului, intre alte persoane, unul dintre spectatori se afla pe carosabil, la 0.5 M de trotuar si este accidentat de un minor, fara carnet, conducand o motocicleta neinmatriculata, neverificata si fara RCA valabil.
Cine poate fi tras la raspundere pentru plata despagubirilor morale si materiale, luind in donsiderare ca victima a suferit o operartie de tibie si are, deocamdata CML 75-80 zile ?
1. Fondul de Protectie a Victimelor Strazi ( luind in considerare lipsa unui RCA valabil ) ?
2. Organizatorul ( luind in considerare ca nu a demarcat/delimitat locul pentru spectatori ) ?
3. Primaria ( luind in considerare ca nu a verificat organizarea corecta ) ?
4. Amandoi, FPVS si organizatorul ?
5. Toti, la un loc ?

Va multumesc anticipat!
~ Conținut șters la cerere ~