avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare copii divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare copii divort

Buna ziua. As vrea sa stiu, in cazul unui divort, ce sanse am sa-mi fie incredintati ambii copii, cu varste de 2 si 4 ani, chiar daca sotul e de acord sau nu?
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 16:25, 16 Iulie 2009
oricum ca principiu, in romania minorii sunt incredintati mamelor .
asta nu inseamna ca nu exista si exceptii .
dar intrucat puteti oferi toate cele necesare minorilor , pt a avea un trai linistit , consider ca sansele sunt de partea dvs . , in eventualitatea unui proces .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Copiii .......la mama sau la tata? mona_lisa mona_lisa Buna ziua! Am o prietena care se afla intr o situatie disperata, De cativa ani traieste in concubinaj cu partenerul de viata cu care are 2 copii acestia fiind ... (vezi toată discuția)
Discriminare sot truevio truevio Am asistat o multime de soti in dosare de divort cu minori. De fiecare data cand sotul(barbatul) doreste incredintarea minorului sunt trista. Nu stiu cum se ... (vezi toată discuția)
Incredintarea minorului sorin77 sorin77 as vrea sa stiu in ce conditii eu ca tata as putea obtine incredintarea minorului.sunt in divort cu sotia din culpa comuna,ea a cerut incredintarea catre ea cu ... (vezi toată discuția)