Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Amanarea Presedintelui sa convoace Comitetului ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Amanarea Presedintelui sa convoace Comitetului Executiv desi exista probleme in Asociatie

Buna seara,
Cum trebuie procedat in cazul in care administratorul (contabil si casier) unei Asoc. de Proprietari comite abateri grave si Presedintele il acopera, evitand sa convoace Comitetul Executiv pentru ai anunta de situatia existenta?
Multumesc.
Daca exista probe ale acelor abateri grave,proprietarii pot sesiza serviciul specializat din primarie ,inclusiv unitatea locala a Ministerului Public
Comitetul executiv se convoaca in sedinte lunare. Adica odata pe luna, inainte de afisarea listelor de plata, membrii comitetului se intrunesc in sedinta unde analizeaza si aproba cheltuielile lunii incheiate, discuta sesizarile si cererile proprietarilor din ultima luna, ia decizii s.a.m.d.
Sigur ca la aceasta sedinta se poate discuta "comiterea unor abateri grave" de catre un salariat al asociatiei, se pot lua masuri, decizii cu privire la aceasta situatie...
Daca sunteti membru in comitet, participati la prima sedinta lunara si puneti problema in discutie.
Daca nu sunteti membru in comitet, formulati o sesizare catre presedinte si cereti sa va rasounda in scris cu privire la cele sesizate. Discutati si cu vecinii dumneavoastra care sunt membri in comitet ori cu cenzorii asociatie.