Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi salariale care nu pot fi achitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi salariale care nu pot fi achitate

Un salariat a castigat in instanta printr-o hotarare definitiva si irevocabila un spor retroactiv ptr anii 2006,2007 si 2008. Hotararea de la Curtea de Apel a fost emisa in data de 8 Mai 2009 si ridicata de la Curtea de Apel in data de 15 Iunie 2009.Urma ca drepturile banesti sa-i fie virate in data de 10 Iunie 2009,data la care se acorda salariul .
In data de 18 Iunie 2009 In MO 419 a aparut OUG 71 prin care se arata ca se sisteaza plata sumelor de bani prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect drepturi de natura salariala si care sunt devenite executorii pana la data de 31 Decembrie 2009.Institutia intr-o astfel de situatie a asistat toate platile de aceasta natura spre nemultumirea evidenta a salariatilor.Mentionam ca data de virare a salariilor este data de 10 ale lunii iar eventualele operatiuni prin Trezorerie pot privii doar prestarile de servicii sau achizitionari de materiale...deci nu drepturi de natura salariala

vika a scris:

Un salariat a castigat in instanta printr-o hotarare definitiva si irevocabila un spor retroactiv ptr anii 2006,2007 si 2008. Hotararea de la Curtea de Apel a fost emisa in data de 8 Mai 2009 si ridicata de la Curtea de Apel in data de 15 Iunie 2009.Urma ca drepturile banesti sa-i fie virate in data de 10 Iiulie 2009,data la care se acorda salariul .
In data de 18 Iunie 2009 In MO 419 a aparut OUG 71 prin care se arata ca se sisteaza plata sumelor de bani prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect drepturi de natura salariala si care sunt devenite executorii pana la data de 31 Decembrie 2009.Institutia intr-o astfel de situatie a asistat toate platile de aceasta natura spre nemultumirea evidenta a salariatilor.Mentionam ca data de virare a salariilor este data de 10 ale lunii iar eventualele operatiuni prin Trezorerie pot privii doar prestarile de servicii sau achizitionari de materiale...deci nu drepturi de natura salariala