avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Conditii pentru incheierea unui Contract de asistenta ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Conditii pentru incheierea unui Contract de asistenta juridica

Institutie publica.
Consilierul juridic angajat are o vechime in specialitate abia de 2 ani si jumatate.
Institutia este parte intr-un proces foarte complicat,
care necesita o vasta experienta in profesie.

Institutia noastra a prezentat o Nota de fundamentare in acest sens,
temeiul juridic,....

Institutia ierarhic superioara a refuzat sa aprobe Cererea institutiei noastre,
a refuzat incheierea unui Contract de asistenta juridica
cu o casa de avocatura, intrucat s-a considerat ca:
- nu este oportuna si eficienta promovarea unui Proiect de hotarare in acest sens.

In schimb, la o alta institutie subordonata,
o asemenea Cerere a fost aprobata.

1. - In ce situatie se considera ca:
- nu este oportuna si eficienta promovarea unui Proiect de hotarare in sensul aratat ?

2. - Care ar fi conditiile de indeplinit
pentru a se putea incheia un asemenea Contract ?
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 08:08, 8 Octombrie 2015
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri si lamuriri.
O zi frumoasa va doresc !
Din pacate cunosc prea bine gandirea organelor de control, si am invatat ca in situatii precum cea prezentata este bine pentru personalul din achizitii sa nu gandeasca cu inima, ci cum gandesc organele de control.
Asta daca vrea sa nu se imbolnaveasca de inima ulterior, din cauza meseriei.
Ultima modificare: Luni, 5 Octombrie 2015
vlad nicolae, moderator
Da, este foarte adevarat !
Multumesc foarte mult pentru ajutor si sfaturi !
Multa sanatate si tot ce va doriti !
Cred ca raspunsul se afla in documentele transmise catre ei, ca acele documente nu i-au convins ca asistenta juridicanu se poate asigura prin consilierul propriu.
Nu cunosc vreun fel de speta in care sa imi fi fost necesara o anumita vechime si nu cred ca un argument bazat pe numarul de ani (oricare ar fi el, 2,5 sau 30) este de natura a convinge.
Cred ca mai degraba un argument pe timp, documentare, costuri interne de reprezentare aditionale contractului de munca ar fi mai usor de digerat.
Raspunsul de refuz a fost sec, fara nici o explicatie suplimentara.
Atat au spus: ca nu este oportuna si eficienta promovarea unui proiect de hotarare de aprobare a unui asemenea contract.
In schimb, la o alta institutie subordonata,
desi exista mai multi consilieri juridici angajati, ....,
s-a admis cererea ....
Poate ma ajutati si cu cateva motive de acceptare,
daca exista asa ceva ....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lncheiere contract de avocatură cu instituția publică adrianeli adrianeli Sunt funcționar public de conducere si ma aflu in proces cu institutia angajatoare avand ca si obiect litigii de muncă. Va rog sa imi spuneti daca este ... (vezi toată discuția)
Contract colaborare/ contract prestari servicii annaanei annaanei Buna seara, va rog, am nevoie de o lamurire. O firma de consultanta, poate incheia o forma de colaborare/ contract de prestrai servicii cu o institutie ... (vezi toată discuția)
- ce înseamnă : că un contract de asistenţă juridică este ... oanaportar oanaportar - ce înseamnă : că un contract de asistenţă juridică este pro bono ? Bună ziua. Instituția noastră are un litigiu cu un angajat. Instituția ... (vezi toată discuția)