Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumpararea unui apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumpararea unui apartament

am cumparat una apartament nou,ca acte am decit actul aditional la antecontractul de vanzare -cumparare cit este de valabil
Bună ziua. Apartamentul, fiind un bun imobil, nu se poate cumpăra valabil decât prin contract de vânzare-cumpărare autentificat la notar public. Dacă aveți Antecontract de vânzare-cumpărare, solicitați vânzătorului să mergeți să perfectați vânzarea la notar, dacă nu dorește îl puteți acționa în instanță pentru a obține o hotărâre judecătorească care să țină loc de contract de vânzare-cumpărare autentificat.
act aditional la antrecontactul de vanzare-cumparare este autentificat la notar ce valoare are
ce act aditional, cititi ce scrie pe el si va dati seama singur ce aveti de facut si cand.
Doar actul adițional este autentificat la notar? Antecontractul ar trebui să fie tot în formă autentică. Vă sfătuiesc să mergeți la un avocat să verifice documentele și să vă spună ce aveți de făcut.
Când una dintre părţile care au încheiat o promisiune bilaterală de vânzare refuză, nejustificat, să încheie contractul promis, cealaltă parte poate cere pronunţarea unei hotărâri care să ţină loc de contract, dacă toate celelalte condiţii de validitate sunt îndeplinite.

(trebuie să fie îndeplinite toate condiţiile necesare pentru transmiterea dreptului de proprietate).

Dacă promitentul refuză să încheie contractul promis, instanţa, la cererea părţii care şi-a îndeplinit propriile obligaţii, poate să pronunţe o hotărâre care să ţină loc de contract, atunci când natura contractului o permite, iar cerinţele legii pentru validitatea acestuia sunt îndeplinite.