Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

buna seara! o lamurire, va rog! daca firma are peste 20 angajati, am dreptul de a nu sta in preaviz? multumesc!
Nu este adevarat, este o aberati ceea ce vi s-a spus de catre acel inspector de munca.

Intr-adevar, nu aveti obligati sa stati in preaviz, insa absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

Salariatul poate demisiona fara preaviz in situatia in care angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
multumesc ptr raspuns! nici eu nu gasisem pe acest site ce mi s-a zis, dar am vrut sa fiu sigur! o seara buna!