Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Legitima aparare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Legitima aparare?

Buna ziua, am fost recent implicat intr-un incident si doresc sa stiu cat de probabil este legitima aparare in acest caz ...
Am avut unele neintelegeri in trafic cu un alt sofer, cand am oprit la primul semafor el a tras in dreapta mea si s-a repezit la masina, eu vazandu-l agresiv am iesit din masina cu o arma neletala (pistol cu bila de cauciuc).
Acesta a inceput sa ma agreseze cu impingeri si incercari de a ma lovi, iar atunci eu am inceput sa il somez "stai ca trag", "du-te inapoi", "lasa-ma in pace ca trag". Acesta nu s-a potilit si m-a lovit cu piciorul (m-a lovit in picior si partial in mana), moment in care eu am mers in spate si l-am somat din nou, acesta a venit din nou dupa mine avand intentia de a ma lovi din nou, moment in care am tras primul foc, am mers din nou in pate, l-am somat, acesta nu s-a potolit, am tras din nou, abia atunci s-a oprit, s-a urcat la volanul masinii lui si a plecat.
- Victima a avut o plaga care NU i-a pus viata in pericol dupa primele declaratii ale medicului.
- Lovitura pe care am primit-o eu nu a necesitat ingrijiri.
- Arma neletala era detinuta legal.

Doresc sa stiu daca dupa parerea dvs acest caz este legitima aparare sau nu.
Multumesc.
Atacul trebuie sa indeplineasca anumite conditiile legale : sa fie direct , imediat , injust.In cazul in care nu se regasesc aceste conditii poate exista un exces justificat , produs din cauza unei temeri sau emotii provocate de agresiune , apreciat ca si cauza care inlatura caracterul penal al faptei , sau un exces scuzabil , cand s-au depasit limitele unei aparari proportionale , si e apreciat ca si circumstanta atenuanta legala.

eu vazandu-l agresiv am iesit din masina cu o arma neletala (pistol cu bila de cauciuc).

Pare totusi , un exces scuzabil....o circumstanta atenuanta a provocarii....
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Cam la ce pedepse ma pot astepta?
(Nu sunt alte antecedente)
Depinde si de zilele de ingrijire.
Din punctul meu de vedere o achitare (destul de greu si aveti nevoie de un avocat priceput)
amenda penala (probabil)
O pedeapsa mica cu suspendare (daca il prindeti pe judecator intr-o pasa proasta:secret:) ) CAm asa cred
In cazul infractiunii de loviri sau alte violenta , si , din cele mentionate , in lipsa necesitatii spitalizarii , poate fi incidenta o amenda administrativa, ca urmare a pericolului social derizoriu.
adr_trinity a scris:

Buna ziua, am fost recent implicat intr-un incident si doresc sa stiu cat de probabil este legitima aparare in acest caz ...
Am avut unele neintelegeri in trafic cu un alt sofer, cand am oprit la primul semafor el a tras in dreapta mea si s-a repezit la masina, eu vazandu-l agresiv am iesit din masina cu o arma neletala (pistol cu bila de cauciuc).
Acesta a inceput sa ma agreseze cu impingeri si incercari de a ma lovi, iar atunci eu am inceput sa il somez "stai ca trag", "du-te inapoi", "lasa-ma in pace ca trag". Acesta nu s-a potilit si m-a lovit cu piciorul (m-a lovit in picior si partial in mana), moment in care eu am mers in spate si l-am somat din nou, acesta a venit din nou dupa mine avand intentia de a ma lovi din nou, moment in care am tras primul foc, am mers din nou in pate, l-am somat, acesta nu s-a potolit, am tras din nou, abia atunci s-a oprit, s-a urcat la volanul masinii lui si a plecat.
- Victima a avut o plaga care NU i-a pus viata in pericol dupa primele declaratii ale medicului.
- Lovitura pe care am primit-o eu nu a necesitat ingrijiri.
- Arma neletala era detinuta legal.

Doresc sa stiu daca dupa parerea dvs acest caz este legitima aparare sau nu.
Multumesc.

Si in opinia mea nu ar fi, de principiu, vorba de legitima aparare.
Oricum nu conteaza prea mult intrucat pedeapsa nu va fi una exmplara.