avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Legitima aparare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Legitima aparare?

Buna ziua, am fost recent implicat intr-un incident si doresc sa stiu cat de probabil este legitima aparare in acest caz ...
Am avut unele neintelegeri in trafic cu un alt sofer, cand am oprit la primul semafor el a tras in dreapta mea si s-a repezit la masina, eu vazandu-l agresiv am iesit din masina cu o arma neletala (pistol cu bila de cauciuc).
Acesta a inceput sa ma agreseze cu impingeri si incercari de a ma lovi, iar atunci eu am inceput sa il somez "stai ca trag", "du-te inapoi", "lasa-ma in pace ca trag". Acesta nu s-a potilit si m-a lovit cu piciorul (m-a lovit in picior si partial in mana), moment in care eu am mers in spate si l-am somat din nou, acesta a venit din nou dupa mine avand intentia de a ma lovi din nou, moment in care am tras primul foc, am mers din nou in pate, l-am somat, acesta nu s-a potolit, am tras din nou, abia atunci s-a oprit, s-a urcat la volanul masinii lui si a plecat.
- Victima a avut o plaga care NU i-a pus viata in pericol dupa primele declaratii ale medicului.
- Lovitura pe care am primit-o eu nu a necesitat ingrijiri.
- Arma neletala era detinuta legal.

Doresc sa stiu daca dupa parerea dvs acest caz este legitima aparare sau nu.
Multumesc.
adr_trinity a scris:

Nu aveam timp sa ridic geamurile si sa blochez usile, putea usor sa ma loveasca pe geam.


Da, ati avut timp sa luati pistolul?
adr_trinity a scris:

S-a formulat plangere impotriva dumneavoastra de cereti aceste detalii?

Din cate stiu nu a facut cealalta persoana o plangere, inteleg ca politia s-a "autosesizat".

Sa lasam politia sa faca cercetaril necesare ...
Numai dupa ascultarea ambelor parti si a eventualilor martori se va putea trage o concluzie si stabili o vinovatie.Ascultind o singura parte ,ne confruntam cu o daza de subiectivism ...si din punctul meu de vedere, sa axagerat prin folosirea armamentului...:)
adr_trinity a scris:

cel care la postat nu mai este interesat
Mai sunt interesat, nu am raspuns decat daca era nevoie pentru a nu devia de la intrebarea initiala.
cineva se supara pe cineva si scoate arma pentru a se apara
Eu am mentionat ca eram lovit inainte sa trag cu arma, nu am iesit de nebun in trafic sa trag in oameni la intamplare.
vezi cazurile de folosire a armamentului si legitima aparare
"in caz de legitima aparare ori stare de necesitate"
nu l-a obligat nimeni sa coboare din masina?
Putea sa ramana in masina si sa sune la politie daca venea ala cu bata la el.
In mod clar si-a luat arma sa-l intimideze pe respectivul individ.
La fel si cealalta persoana, daca avea o problema cu mine putea sa stea in masina si sa sune la politie, nu sa opreasca langa mine si sa vina sa ma bata.
Eu eveam amandoua geamurile deschise si el s-a coborat direct langa usa mea dreapta, si a fugit spre mine, eu am iesit de cealalta parte, poate a fost si din reflex. Nu aveam timp sa ridic geamurile si sa blochez usile, putea usor sa ma loveasca pe geam.
In mod clar si-a luat arma sa-l intimideze pe respectivul individ.
Mi-am luat arma pentru ca m-am simtit amentintat :O
Nu am iesit din masina si am inceput sa trag, m-am ferit cat am putut.

Cu vreo 30m inainte sa opresc la semafor a venit pe banda din dreapta mea si ma impingea spre masinile ce veneau de pe contra-sens (camioane), m-am ferit de el de vreo 3 ori intrand pe contra-sens dar apoi stateam doar pe banda mea si il claxonam de cate ori vroia sa se bage in mine. Cand am oprit s-a repezit la masina. Deci pentru mine era clar ce intentii avea si ce ii poate capul. :stunned:


Din cele relatate rezulta un pericol scazut fata de ordinea publica a dvs.Presupun ca aceasta a fost si declaratia dvs. data la politie.
Daca faptele s-au petrecut asa cum ati relatat si se va dovedi acest lucru nu cred ca veti avea mari probleme.Se poate aplica o amenda administrativa chiar daca nu s-ar stabili ca a fost vorba de legitima aparare.
Va aflati undeva la granita cu legitima aparare daca nu chiar putin in interiorul acesteia.

Chestia cu provocarea din partea celeilalte persoane nu poate avea niciun fundament faptic intrucat ati fost speriat si nu enervat.Ati actionat de frica in acest mod si nu ati avut intentie de atac, ci doar de aparare ( legitima s-ar putea spune dupa o parere).
Sigur ca era mai indicat sa trageti un foc in aer dar acestea sunt faptele si e foarte probabil sa nu fi avut timp de gandire mai ales ca teama v-a incetosat gandirea.Tipul parea foarte agresiv si pus pe rele.

avocat Claudiu Lascoschi
Nu aveam timp sa ridic geamurile si sa blochez usile, putea usor sa ma loveasca pe geam.

Da, ati avut timp sa luati pistolul?

Da, pistolul il pot lua in 2-3 secunde, sa blochez usile si sa ridic geamurile dureaza 5-10 secunde.
Asta ca sa v-a raspund la intrebarea care era pusa retoric.

Daca nu aveam pistolul eram eu victima, dar am avut ghinionul sa am pistol si sa ma pot apara, daca am voie sa trag abia dupa ce sunt la pamant inconstient atunci cred ca este deja cam tarziu.
Daca nu venea nimeni sa dea in mine nu s-ar fi intamplat nimic si cred ca ar fi mai normal, mai corect si mai civilizat sa nu te ia lumea la bataie cand opresti la semafor.
A venit clar cu intentia sa imi faca rau si a iesit el mai rau decat mine.

Asta ca sa mai clarific putin ce a fost sau de ce am reactionat asa. Iar raspunsul dvs (celor de aici) l-am inteles, sunteti de parere ca nu a fost auto-aparare.
Nu am spus ca "nu cred ca a fost l.a" insa nu cred ca o sa tina in instanta:) Am aratat de ce. Poate o lipsa de pericol social... Oricum va trebuie un avocat bunicel.
Parca vad cum o sa decurga procesul
"Am vrut sa-l intreb de ce mi-a taiat calea... daca era beat si mai putea conducea"
"nu-i adevarat a vrut sa ma omoare in bataie. Am scos pistolul incremenit de frica si am tras ca sa ma apar"
Repet. La cate persoane scot pistolul in ziua de azi....

Alte discuții în legătură

Noul cod penal - comentarii Laurentiu Ion Laurentiu Ion Chestiune legitimei aparari In codul actual art.44 al.2 ind.1 este stipulat clar ca: \\\"Se prezuma ca este în legitima aparare, si acela care savârseste ... (vezi toată discuția)
Legitima aparare sau nu? ovidiu_6751 ovidiu_6751 Buna ziua. Am si eu o mare problema si nu stiu cum o pot rezolva. in seara de 25.05 2011 in timp ce imi duceam niste prieteni acasa cu masina personala, o ... (vezi toată discuția)
Autoaparare alin0286 alin0286 as dori sa va intreb daca folosirea unui pistol neletal intr-un incident in care esti agresat poate fi considerata autoaparare...sau mai exact in ce conditii ... (vezi toată discuția)