Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Servitute de trecere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Servitute de trecere

Buna ziua! Am si eu o problema juridica pentru care nu am gasit inca un raspuns. Va rog, daca puteti, sa imi spuneti o parere juridica. Situatia este urmatoarea. O persoana X a vandut dintr-o suprafata Y anumite parcele de teren care nu aveau acces direct la calea publica. X le-a asigurat acestora servitute de trecere catre calea publica. Unul dintre proprietarii parcelei si-a plantat copaci in fata portii (pe drumul de servitute), si-a construit rigole etc. Intrebarea mea este urmatoarea...ce incadrare juridica are fapta proprietarui ce a efectuat aceste lucrari pe un drum de servitute asupra caruia are doar dreptul de trecere. Ce sanctiuni se pot aplica acestuia? Multumesc anticipat! O zi buna!
Dreptul de servitute poate fi aparat prin actiunea confesorie de servitute, conform art.757 NCC raportat la art.696(1) NCC.
Multumesc pentru ajutor! O zi buna!