Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

buna ziua va rog am si eu o intrebare tatal meu a murit in acum 10 ani si mama mai mult timp in urma noi suntem 3 frati la moartea mamei sa desbatut mostenirea in trei apoi ltata cat era in viata a vindut partea lui la un frate si sotia lui casa cu pamantul de sub ea eu amandoi frati au murit dar au copii ca eu sa desbat mostenirea de pe tata la casa nu mai am parte dar el mai are niste pamant 1 hectar si jumatate cum trebuie sa fac ca sa desbat acest pamant sami iau partea mea daca deschid instanta trebuie sa vina si copii fratilor mei si altceva varog daca sotia fratelui care tata a vindut partea lui a divortat inainte de moartea fratelui meu mai are dreptul chiar daca actul de vinzare cumparare a fost facut pe numele la amandoi in doua cuvinte eu trebuie sa desbat doar ce ia mai ramas lui tata pamant arabil cum trebuie sa fac multumesc penrtu intelegere
mangalia71 a scris:

buna ziua va rog am si eu o intrebare tatal meu a murit in acum 10 ani si mama mai mult timp in urma noi suntem 3 frati la moartea mamei sa desbatut mostenirea in trei apoi ltata cat era in viata a vindut partea lui la un frate si sotia lui casa cu pamantul de sub ea eu amandoi frati au murit dar au copii ca eu sa desbat mostenirea de pe tata la casa nu mai am parte dar el mai are niste pamant 1 hectar si jumatate cum trebuie sa fac ca sa desbat acest pamant sami iau partea mea daca deschid instanta trebuie sa vina si copii fratilor mei si altceva varog daca sotia fratelui care tata a vindut partea lui a divortat inainte de moartea fratelui meu mai are dreptul chiar daca actul de vinzare cumparare a fost facut pe numele la amandoi in doua cuvinte eu trebuie sa desbat doar ce ia mai ramas lui tata pamant arabil cum trebuie sa fac multumesc penrtu intelegere

si altceva eu ma pot folosi de acest teren arabil in totalitate ca unica fica ramasa in viata avand actul de proprietate al tatalui de pamant pana ceilanti mostenitori adica copii fratilor mei vor face desbaterea mosteniri pana atunci eu am drepturi depline chiar daca nam desbatut mostenirea nici eu????
va rog frumos poate cineva sami dea un sfat