avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

buna ziua va rog am si eu o intrebare tatal meu a murit in acum 10 ani si mama mai mult timp in urma noi suntem 3 frati la moartea mamei sa desbatut mostenirea in trei apoi ltata cat era in viata a vindut partea lui la un frate si sotia lui casa cu pamantul de sub ea eu amandoi frati au murit dar au copii ca eu sa desbat mostenirea de pe tata la casa nu mai am parte dar el mai are niste pamant 1 hectar si jumatate cum trebuie sa fac ca sa desbat acest pamant sami iau partea mea daca deschid instanta trebuie sa vina si copii fratilor mei si altceva varog daca sotia fratelui care tata a vindut partea lui a divortat inainte de moartea fratelui meu mai are dreptul chiar daca actul de vinzare cumparare a fost facut pe numele la amandoi in doua cuvinte eu trebuie sa desbat doar ce ia mai ramas lui tata pamant arabil cum trebuie sa fac multumesc penrtu intelegere
Cel mai recent răspuns: mangalia71 , utilizator 21:23, 5 Octombrie 2015
mangalia71 a scris:

buna ziua va rog am si eu o intrebare tatal meu a murit in acum 10 ani si mama mai mult timp in urma noi suntem 3 frati la moartea mamei sa desbatut mostenirea in trei apoi ltata cat era in viata a vindut partea lui la un frate si sotia lui casa cu pamantul de sub ea eu amandoi frati au murit dar au copii ca eu sa desbat mostenirea de pe tata la casa nu mai am parte dar el mai are niste pamant 1 hectar si jumatate cum trebuie sa fac ca sa desbat acest pamant sami iau partea mea daca deschid instanta trebuie sa vina si copii fratilor mei si altceva varog daca sotia fratelui care tata a vindut partea lui a divortat inainte de moartea fratelui meu mai are dreptul chiar daca actul de vinzare cumparare a fost facut pe numele la amandoi in doua cuvinte eu trebuie sa desbat doar ce ia mai ramas lui tata pamant arabil cum trebuie sa fac multumesc penrtu intelegere


si altceva eu ma pot folosi de acest teren arabil in totalitate ca unica fica ramasa in viata avand actul de proprietate al tatalui de pamant pana ceilanti mostenitori adica copii fratilor mei vor face desbaterea mosteniri pana atunci eu am drepturi depline chiar daca nam desbatut mostenirea nici eu????
va rog frumos poate cineva sami dea un sfat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj succesoral moxinel moxinel Domnilor avocati si doamnelor avocate Mi s-a dat de catre parinti un hectar de pamant zestre. In acelasi an s-a facut C.A.P. si pamantul m-i s-a luat fara sa ... (vezi toată discuția)
Succesiune Anton68 Anton68 Bună ziua ! Soacra mea,după moartea tatălui său in 1994 a renuntat la casa părintească,cu curte ,sură, in favoarea fratelui său,cea ce este specificat ... (vezi toată discuția)
Propietate incalcata lerchcristina lerchcristina in 1992 sa facut un contract de intretinere unde se specifica ca parinti se dau in intretinere mie lasandu-mi casa si anexele si gradina.In 1997 tata a primit ... (vezi toată discuția)