Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare apartament prin credit bancar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare apartament prin credit bancar

am hotarat sa vand apartamentul dar cumparatorul va contracta un credit imobiliar ce va insemna ca se va pune ipoteca pe acest apartament.Exista parti negative pt mine de urmarit daca accept plata prin credit bancar ?
Ipoteca se pune in sarcina noului proprietar, adica a cumparatorului. De regula, fiecare banca lucreaza cu un notar care vine la sediul bancii, astfel incat in ziua vanzarii se acorda creditul, se transfera proprietatea, Dvs. va luati banii si cumparatorului i se pune ipoteca.
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin
pe dvs. nu va afecteaza cu nimic instituirea ipotecii. Dvs. vindeti si primiti contravaloarea apartamentului urmand ca apoi sa se instiutuie ipoteca in favoarea bancii, pentru cumparator.
Ipoteca se va pune concomitent cu semnarea contractului de vanzare-cumparare insa acest lucru nu va afecteaza in nici un fel deoarece in acel moment nu mai sunteti proprietari!