Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestare PV de contravenție
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestare PV de contravenție

Bună seara! Am depus astăzi plângerea și actele necesare înaintării contestării unui proces verbal de contravenție. Totuși, nu mi s-a specificat despre taxa judiciară de timbru, cea de 20 de lei, însă pe copia plângerii rămasă la mine mi s-a pus numele dosarului și ștampilă. Să înțeleg că nu este nevoie să o plătesc, sau a uitat tipul respectiv de ea? Să fug mâine dimineață să o plătesc? Iar dacă o plătesc, trebuie să depun chitanța undeva?
Plangerea contraventionala se timbreaza potrivit disp.art 19 din Oug.80/2013 privind taxele judiciare de timbru.
Art. 19
In materie contraventionala, plangerea impotriva procesului-verbal de constatare si sanctionare a contraventiei, precum si calea de atac impotriva hotararii pronuntate se taxeaza cu 20 lei.
Achitati taxa de timbru si o depuneti impreuna cu o nota de timbraj la registratura pe nr. de dosar pe care l-ati primit.
Daca nu o depuneti, veti primi o adresa din partea instantei prin care o sa vi se puna in vedere sa achitati taxa de timbru sub sanctiunea anularii plangerii.
Pentru mai multe detalii puteti lectura aici:
www.avocatnet.ro/content/art...
MARTA SIMONA PETRE, Avocat