Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Angajare pensionar bugetar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Angajare pensionar bugetar

exista o lege care interzice angajarea unui asistent medical pensionat pe limita de varsta in sistemul bugetar? care este?
Nu exista asa ceva.
institutia bugetara (un spital) in care am lucrat ca asistent medical, afirma ca exista o lege care nu imi da voie sa mai raman angajat pe acelasi post dupa pensionarea pentru limita de varsta, nu am gasit nicaieri aceasta lege; multumesc
Dupa ce va pensionati pentru limita de varsta,nimeni nu poate obliga angajatorul sa va reangajeze pe aceeasi functie.
Raspunsul meu se refera la cumul pensie de limita de varsta,cu salariu de bugetar.