Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,
In urma decesului lui X, au ramas ca mostenitori legali sotul supravietuitor si fiul sau. Ambii au fost dezmosteniti prin instituirea unei terte persoane ca legatar universal.
In situatia in care doar fiul doreste reductiunea testamentului, pentru calcularea rezervei sale se tine cont sau nu de existenta sotului supravietuitor exheredat? Mai exact, fiul va avea o rezerva de 3/8 sau de 1/2?
Multumesc
ca sa nu beneficieze de rezerva legala sotia va trebui sa renunte la ea....
Si sotul supravietuitor la randul lui este mostenitor rezervatar si poate solicita reductiunea.
Sotia supravietuitoare nu va face niciun act de acceptare tacita sau expresa a succesiunii, fiind de acord cu testamentul prin care a fost dezmostenita. In situatia asta, la calculul rezervei fiului se tine cont sau nu de sotul supravietuitor?