Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Litigiu mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Litigiu mostenire

doi mostenitori legali ,casa bunicii,unul dintre mostenitori nu doreste sa facem succesiune,nici sa vindem casa (100mp constructie+curte).va rog respectuos sa ma indrumati , care sunt pasii care trebuie urmati in acest caz , exista rezolvare ?
~ Conținut șters la cerere ~
In cazul dvs succesiunea si partajul/iesirea din indiviziune in instanta ramane singura optiune.

Nimeni nu poate fi obligat sa ramana in indiviziune.

In instanta solicitati fie atribuirea bunului catre dvs cu plata sultei, fie vanzarea lui.
sa inteleg ca solicit in instanta singur sau reprezentat de avocat ?
Nu este genul de litigiu in care sa va puteti descurca fara avocat.