avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1945 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Litigiu mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Litigiu mostenire

doi mostenitori legali ,casa bunicii,unul dintre mostenitori nu doreste sa facem succesiune,nici sa vindem casa (100mp constructie+curte).va rog respectuos sa ma indrumati , care sunt pasii care trebuie urmati in acest caz , exista rezolvare ?
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 21:46, 9 Octombrie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
In cazul dvs succesiunea si partajul/iesirea din indiviziune in instanta ramane singura optiune.

Nimeni nu poate fi obligat sa ramana in indiviziune.

In instanta solicitati fie atribuirea bunului catre dvs cu plata sultei, fie vanzarea lui.
sa inteleg ca solicit in instanta singur sau reprezentat de avocat ?
Nu este genul de litigiu in care sa va puteti descurca fara avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neintelegere intre frati iceparu iceparu In urma decesului parintilor am mostenit o casa la tara si teren intravilan.Declarativ amandoi vrem sa vindem dar unul pretinde un pret exagerat ce face ... (vezi toată discuția)
Sucesiune ghettoduck23 ghettoduck23 Buna ziua.Va multumesc pt acest forum si pentru ce faceti. Avem o problema in familie cu o mostenire.Eu ma adresez aici in numele mamei mele. Situatie e cam ... (vezi toată discuția)
Vânzare apart dumas2000 dumas2000 Bună ziua, am și eu o întrebare..Vrem sa vindem un apartament. Suntem o sora și un frate la părinți. Mama este la a 2a căsătorie după ce tata a ... (vezi toată discuția)