Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revenirea la serviciu din concediul de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revenirea la serviciu din concediul de maternitate

La serviciu o colega intampina urmatoarea problema:

s-a intors din concediu de maternitate, iar pe postul ei a fost angajat, de la suspendarea contractului ei, o alta persoana. Persoana respectiva a fost angajata pe perioada nedeterminata, iar seful ei nu doreste sa renunte la ea.
Problema este cape doamna intoarsa din concediu, seful nu o mai doreste.
Presupun ca de concediat conform art.65 din codul muncii, nu poate, intrucat ar trebui sa renunte si la cealalta persoana care ocupa postul in prezent.

Va rog lamuriti-ma si pe mine ce e de facutt.

Exista posibilitatea ca aceasta persoana (colega mea) sa fie data afara pentru ca nu corespunde profesional locului de munca in care e incadrata, si sa o pastreze pe cea care ocupa postul in prezent.
Poate beneficia de somaj, in acest caz?
sofro79, utilizator
Pe postul celei afalate in concediu nu putea fi angajaytta decot o persoana cu contract de munca pe perioada determ inata, urmind ca la reintoarcea din concediu sa fie ocup[at din nou postul avut.Nu npoatew constitui cazl acesta un caz de concediere caci ar fi nelegala