Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... lipsei capacitatii procesuale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

lipsei capacitatii procesuale

Buna ziua,

Ma lamureste si pe mine cineva ce spune d-nul judecator in aceasta solutie?
Intra sau nu parte in proces Statul Roman prin PM... la cererea mea de chemare in judecata ?!

Multumesc anticipat!

"Ora estimata: 8:30
Complet: Complet amanari de pronuntare pt. jud. A. S.
Tip solutie: Încheiere
Solutia pe scurt: Respinge ca neintemeiata exceptia lipsei capacitatii procesuale de folosinta a paratului Statul Roman prin Primaria Municipiului....... Admite exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a paratului Statul Roman prin Primaria Municipiului....... Cu cale de atac odata cu fondul. Pronuntata in sedinta publica, azi,.....
Document: Încheiere de şedinţă ........."

Capacitatea procesuala de folosinta consta in aptitudinea unei persoane de a avea drepturi si obligatii pe plan procesual.Daca s-a respins exceptia lipsei capacitatii procesuale de folosinta asta insemana ca, are capacitate procesuala de folosinta,adica are aptitudinea de a avea dreptruri si obligatii procesuale, dar , nu are calitate procesuala pasiva,adica, nu exista identitate intre parat si cel care este subiect pasiv in raportul juridic deadus judecatii.Altfel spus,daca,Statul Roman prin PM poate sa aibe,in general calitate procesuala de folosinta(defintia ca mai sus) in speta dvs. Statul Roman prin PM nu are calitate procesuala pasiva, deoarece, nu exista identitate intre parat si cel care este subiect pasiv in raportul juridic dedus judecatii(calitatea procesuala pasiva). Sau mai pe scurt.Statul Roman prin PM nu poate fi parte (parat) in cauza dvs.
Multumesc frumos !