Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Investitie Centrala Bloc Noua
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Investitie Centrala Bloc Noua

Buna ziua,

Locuiesc intr-un bloc vechi cu mai putin de 20 de apartamente, cu centrala termica proprie din anii '70, ce este intr-un stadiu avansat de degradare , astfel incat intreaga instalatie (tevi, calorifere, boiler, pompe, robineti, cazan centrala, arzator etc) trebuie inlocuita.

O parte din proprietari (aproximativ o treime) folosesc sisteme individuale - microcentrale, iar restul folosesc centrala comuna a blocului.

In conditiile in care se va efectua o investitie intr-o instalatie de incalzire +centrala termica noua (schimbare in totalitate), cum va fi suportata investitia de catre proprietari, atat cei debransati, care nu vor utilaza centrala pentru consum propriu , cat si cei ce vor utiliza noua centrala?
@fyeratanye, cei care au renuntat la centrala blocului, daca la perfectarea actelor au avut consemnata o clauza prin care cei ramasi sa preia si cota indiviza de preoprietate asupra centralei a celor care s-au deconectat de la sistem, sigur ca nu mai pot fi obligati sa contribuie la noua investitie.