avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1134 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

Buna dimineata.
As vrea sa va intreb pentru pensia de handicap/invaliditate ce contributii catre stat se opresc? impozit, sanatate, somaj,pensie? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:09, 7 Octombrie 2015
Din orice pensie se retine contributia la sanatate si impozitul pe venit, in conditiile legii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarii compensatorii ady1402 ady1402 buna ziua, mama mea beneficiaza de somaj si a primit si 8 salarii compensatorii, un salariu compensatiu este in valoare de 666.4 ron insa ea mai primeste doar ... (vezi toată discuția)
Somer-concediere colectiva-am primit platile compensatorii IOANGILEA IOANGILEA Buna seara. Am si eu o intrebare: sunt somer prin concediere colectiva, am primit platile compensatorii, si din platile compensatorii mi s-au retinut bani ... (vezi toată discuția)
Plata contributii sociale de catre pfa marcu_elena2000 marcu_elena2000 sunt PFA si in acelasi timp sunt si salariat la o intreprindere de stat de unde mi se opresc toate contributiile datorate statului inclusiv pensie.As dori sa ... (vezi toată discuția)