Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Plata comision transfer bancar - credit locuinta
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Plata comision transfer bancar - credit locuinta

Buna dimineata. Am achizitionat o locuinta iar o parte din suma se constituie dintr-un credit bancar. Conform act de vanzare cumparare datorez vanzatorului o suma de bani care se vor duce din contul meu bancar in al dansului deschis la o alta banca . V-as ruga sa-mi spuneti daca comisionul interbancar (eu transfer suma intreaga dar datorita comisionului in contul vanzatorului va ajunge o suma putin mai mica cu respectivul comision ) trebuieste suportat tot de catre mine sau se considera pierderea vanzatorului atata timp cand acest lucru nu este stipulat nicaieri. Va multumesc anticipat.
Trebuie să cunoașteți faptul că plata se consideră făcută în momentul în care banii ajung in contul vânzătorului. Dacă îi datorați 5 lei, iar în contul său ajung 4,99 lei, ați plătit parțial prețul.

Implicit, dvs. datorați acel comision.