Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de urmas

Buna ziua am si eu o intrebare:tatăl meu a decedat acum 18 ani iar mai tarziu mama mea s-a recăsătorit adică acum 10 ani divortand la 6 luni după si revenind inapoi la numele tatălui. Întrebarea este ca acum mama a ajuns la vârsta de pensionare si ar vrea sa iasa la pensia tatălui afectează cu ceva faptul ca a fost căsătorită si apoi a divorțat?
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 114
(1) In sistemul public de pensii, plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care a intervenit una dintre urmatoarele cauze:

i) sotul supravietuitor, beneficiar al unei pensii de urmas, s-a recasatorit;

Art. 115
In sistemul public de pensii, reluarea platii pensiei se face, la cerere, dupa cum urmeaza:
a) incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inlaturata cauza care, potrivit legii, a dus la suspendarea platii pensiei, daca cererea a fost depusa in termen de 30 de zile de la data la care cauza suspendarii a fost inlaturata;

b) incepand cu luna urmatoare celei in care a fost depusa cererea, daca depunerea acesteia s-a facut dupa expirarea termenului prevazut la lit. a);

2. - Cand mama dvs. s-a recasatorit a fost doar suspendata plata pensiei de urmas.
- Acum poate solicita reluarea in plata a pensiei de urmas daca se prezinta la Casa de Pensii cu hotararea de divort si cu decizia de pensie de urmas sau cu un talon de pensie din perioada cat a beneficiat de pensie de urmas.