Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - clientii persoane fizice pot plati direct in ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - clientii persoane fizice pot plati direct in contul bancar?

Buna ziua,
Detin un PFA cu obiectul de activitate servicii fotografice. Pentru clientii persoane fizice pot incheia contract si emite factura iar plata sa se faca in contul bancar deschis pe PFA?Transferul se poate face prin internet banking sau si direct la banca prin virarea banilor in cont? Doresc acest lucru pentru ca vreau sa evit cumpararea casei de marcat.
~ Conținut șters la cerere ~
Orice virament in conturi de PFA sau persoana fizica, raman inregistrate in evidentele bancilor si daca este venit pentru PFA trebuie declarat la ANAF. Orice persoana fizica sau juridica poate depune oricum sau vira oricum orice suma in alte conturi, percepandu-se taxele aferente.
ispires, utilizator
Deci poate vira bani direct la banca in cont cu buletinul? Fara sa se fac transfer?
Da. I se percepe o taxa (~ 5 RON) sau 0 daca este (persoana juridica).