Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Iluminat casa scarii si boxe
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Iluminat casa scarii si boxe

Am si eu DOUA intrebari : 1. iluminatul pe casa scarii cum trebuie platit dupa nr. persoane sau cota parte indiviza. 2. La subsolul blocului unde sunt boxe reteaua cu curent electric trebuie sa fie de 220 v ; 24 v . Exista vreo lege care reglementeaza aceasta situatie.si daca da care este.
Eu insami am apelat la o asa procedura si au venit, nu au cerut niciun ban si au si gasit hiba. Au amendat persoana care "manarise" circuitul electric proiectat, punand in pericol potential pe ceilalti locatari si chiar cladirea. Furnizorii de utilitati au responsabilitati de verificare a instalatiilor pe domeniul comun al unei asociatii si chiar si pe proprietatea privata daca este pericol de incendiu, explozie, inundatie de proportii.
Am colaborat gratis cu ELECTRICA, RADET si APA NOVA (canalizarea exterioara blocului), contra cost cu DISTRIGAZ, APA NOVA in interiorul blocului, in subsol. Deci se poate. Totul e ca acesti furnizori sa fie chemati de reprezentantii asociatiei (telefonic sau prin sesizari scrise) si chiar au o atitudine foarte cooperanta. Si sa nu credeti ca a-nnebunit lupul....!:)