Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Hotararea adunarii generale
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Hotararea adunarii generale

Buna seara,

Am depus la judecatorie urmatoarele inscrisuri doveditoare :

1.Proces - Verbal al ADUNARII GENERALE
in 3 (trei) exemplare autentificate;
2.Proces - Verbal al AD. GEN. un exemplar (copie) autentificat
3.Proces - Verbal al AD. GEN. original – un exemplar;
4.Proces - Verbal al AD. GEN. , (copie) – un exemplar;
5.Proces - Verbal al AD. GEN. , original si autentificat in
format electronic;
6.Adeverinta cu nr.membri cu drept de vot la data adoptarii Pr.Verbal al Ad.Generale;
7.Hotarare Judecatoreasca - copie initial un exemplar;
8.Actul Constitutiv de Infiintare (copie) un exemplar;
9.Statutul Asociatiei (copie) un exemplar;
10.Certificate cazier fiscal al celor din Consiliul Director
11.Copii carti identitate : 12.Taxa timbru judiciar :100 lei,

Am primit citatia cu urmatorul continut:
" Sa depuneti HOTARAREA ADUNARII GENERALE cu privire la noua componenta a Consiliului Director; Hotararea sa fie semnata de membrii Adunarii Generale prezenti sau sa depuneti un tabel cu semnaturile acestora; Hotararea se va depune atestata de avocat (sub toate cele 3 aspecte: data, continut si identitate parti) sau autentificata, in 2 ex. (un ex.original si o copie conforma cu originalul)."
Nedumerirea mea este urmatoarea si va rog sa ma luminati:
Hotararea Adunarii Generale poate fi autentificata la Biroul Notarial?
Daca optez sa autentific la Biroul Notarial TABELUL CU SEMNATURI a membrilor prezenti la A.G., mai trebuie sa autentific si HOTARAREA AD.GEN.?
Din ce am inteles eu, pot opta, fie tabel sau hotarare la autentificare ?

Va multumesc mult

Buna seara

Multumesc pt.raspuns. In procesul verbal este specificat: "Adunarea Generala imputerniceste pe dl.pres...... sa reprezinte si sa semneze toate actele la Biroul Notarial si Judecatorie"
Procesul Verbal a fost autentificat in 6 ex.de notariat.
Nu mai treceti acolo cazurile concrete pe unde va trebui sa mearga persoana desemnata. De exemplu, dupa ce ies actele de la judecatorie va trebui sa mearga sa inregistreze ong-ul si pe la finamte.
Da, persoana desemnata se va duce singura pe acolo.
ONG-UL functioneaza. Acum nu trebuie altceva decat sa se ia la cunostinta de noul consiliul Director. In urma alegerilor, 2 membrii vechi au fost inlocuiti. Alte schimbari n-au avut loc.