avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Hotararea adunarii generale
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Hotararea adunarii generale

Buna seara,

Am depus la judecatorie urmatoarele inscrisuri doveditoare :

1.Proces - Verbal al ADUNARII GENERALE
in 3 (trei) exemplare autentificate;
2.Proces - Verbal al AD. GEN. un exemplar (copie) autentificat
3.Proces - Verbal al AD. GEN. original – un exemplar;
4.Proces - Verbal al AD. GEN. , (copie) – un exemplar;
5.Proces - Verbal al AD. GEN. , original si autentificat in
format electronic;
6.Adeverinta cu nr.membri cu drept de vot la data adoptarii Pr.Verbal al Ad.Generale;
7.Hotarare Judecatoreasca - copie initial un exemplar;
8.Actul Constitutiv de Infiintare (copie) un exemplar;
9.Statutul Asociatiei (copie) un exemplar;
10.Certificate cazier fiscal al celor din Consiliul Director
11.Copii carti identitate : 12.Taxa timbru judiciar :100 lei,

Am primit citatia cu urmatorul continut:
" Sa depuneti HOTARAREA ADUNARII GENERALE cu privire la noua componenta a Consiliului Director; Hotararea sa fie semnata de membrii Adunarii Generale prezenti sau sa depuneti un tabel cu semnaturile acestora; Hotararea se va depune atestata de avocat (sub toate cele 3 aspecte: data, continut si identitate parti) sau autentificata, in 2 ex. (un ex.original si o copie conforma cu originalul)."
Nedumerirea mea este urmatoarea si va rog sa ma luminati:
Hotararea Adunarii Generale poate fi autentificata la Biroul Notarial?
Daca optez sa autentific la Biroul Notarial TABELUL CU SEMNATURI a membrilor prezenti la A.G., mai trebuie sa autentific si HOTARAREA AD.GEN.?
Din ce am inteles eu, pot opta, fie tabel sau hotarare la autentificare ?

Va multumesc mult

Cel mai recent răspuns: gigif , utilizator 20:26, 9 Octombrie 2015
Buna seara

Multumesc pt.raspuns. In procesul verbal este specificat: "Adunarea Generala imputerniceste pe dl.pres...... sa reprezinte si sa semneze toate actele la Biroul Notarial si Judecatorie"
Procesul Verbal a fost autentificat in 6 ex.de notariat.
Nu mai treceti acolo cazurile concrete pe unde va trebui sa mearga persoana desemnata. De exemplu, dupa ce ies actele de la judecatorie va trebui sa mearga sa inregistreze ong-ul si pe la finamte.
Da, persoana desemnata se va duce singura pe acolo.
ONG-UL functioneaza. Acum nu trebuie altceva decat sa se ia la cunostinta de noul consiliul Director. In urma alegerilor, 2 membrii vechi au fost inlocuiti. Alte schimbari n-au avut loc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare conducere ong mar_gi mar_gi intr-un ong non-profit s-a schimbat consiliul director format din trei membrii. In ord.26/2000 art 33 scrie ca unul dintre membrii consiliului director trebuie ... (vezi toată discuția)
Modificare statut in absenta tuturor membrilor fondatori masca masca situatia este urmatoarea: trebuie sa fac anumite modificari in statutul unui ong. in plus, schimbam sediul. din cate stiu, schimbarea sediului necesita si ... (vezi toată discuția)
Statutul si actul constitutiv al ascociatiilor maneaciprian17 maneaciprian17 Buna ziua! Am o nelamurire cu privire la statutul si actul constitutiv al asociatiilor. Autentificarea acestor documente ce presupune? Este ... (vezi toată discuția)