Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cod caen montare camere supraveghere
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cod caen montare camere supraveghere

Buna ziua, momentan sunt PFA si printre alte coduri CAEN detin si codul 9511 care include echipamente electronice periferice unde ma gandesc eu ca ar intra si sistemele DVR+camere supraveghere.

Am avut diverse discutii cu firmele de paza sau cu cei care lucreazain domeniu cum ca as avea nevoie de o autorizatie speciala pentru a monta aceste sisteme.

Acum eu montez aceste sisteme la persoane cu spatii private si cu acceptul lor, nu fac studiu de securitate pentru care cred eu ca as avea nevoie de acea autorizatie, montez camerele unde vrea clientul si cum vrea clientul.

Mentionez faptul ca sunt doar Sisteme de supraveghere prin camere VIDEO prin care beneficiarul poate sa vada ce se intampla in spatiile unde sunt montate, nu sunt omologate de politie ca sa fie probe in cazul unei infractiuni. Sunt echipamente care sunt puse in vanzare catre public. Eu doar le montez si le configurez

Nu montez sisteme de alarma

Nu montez sisteme de avertizare conectate la diferite dispecerate

Nu montez orice alte echipamente cu actiuni de spionaj.

Va rog daca cineva a mai trecut prin aceasta situatie sa imi raspunda, daca totusi am nevoie de acea autorizatie sau daca pot continua munca sub PFA la care ofer chitanta. Multumesc

OliviuBogdan, utilizator
Codul CAEN pentru instalarea alarmelor antiefractie fara monitorizare ulterioara(doar instalare) este 4321, iar activitatea de monitorizare sau supraveghere de la distanta a sistemelor electronice de alarma care include si instalarea acestora este prevazuta de cod CAEN 8020
Iar ca sa obtineti acele autorizatii , vedeti ca va trebuie si anumite licente . Cei drept , pe proprietate privata , nu poate contesta absolut nimeni nimic , dar daca vreo camera filmeaza un unghi cat de mic , in spatiul public , si se gaseste careva sa faca vreo reclamatie , veti avea necazuri si dumneavoastra si proprietarul...
george-neagu, moderator
Acum eu montez aceste sisteme la persoane cu spatii private
Conform disp legii nr 333/ 2003 actualizata,art. 34, alin.(1) prevede clar ca "
persoanele fizice sau juridice pot desfasura activitati de proiectare, instalare, modificare sau intretinere a componentelor sau sistemelor de alarmare impotriva efractiei, numai pe baza licentei eliberate de Inspectoratul General al Politiei Romane, prelungita la fiecare 3 ani, si cu avizul prealabil al Serviciului Roman de Informatii, eliberat in termen de 30 de zile."
Inteleg, dar intr-un mediu privat, gen locuinte, spatii comerciale cu titlu de proprietate etc, persoana care este proprietar poate sa monteze aceste sisteme fara licenta din moment ce ele se vand la magazine de profil gen emag.ro la magazinul de prezentare etc. Atunci un proprietar X care vrea sa isi vada casa de vacanta de la munte cand nu e acolo trebuie sa mearga sa faca ceva curs in domeniu si sa aiba licenta? Mi se pare total absurd