avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia copilului-extrem de urgent
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia copilului-extrem de urgent

Buna ziua,

Am si eu o problema. O ruda de-a mea e casatorita de 3 ani si are impreuna cu sotul ei un copil de 2 ani jumate.
Acum ea vrea sa se desparta de sotul ei datorita faptului ca acesta impreuna cu parintii lui o tortureaza psihic. Ii adreseaza jigniri, viata pe care o duce e insuportabila.
Nu o lasa sa iasa sau sa mearga sa-si ajute mama, bani nu are pe mana. Ea nu a lucrat niciodata.
Cum necum o lasa duminica sa mearga la mama ei pt o zi dar i s-a spus ca daca ramane sa o ajute sa nu se mai intoarca. Ea ar vrea sa ramana definitiv mai ales ca mama ei e singura. Stiu ca ar insemna abandon de domiciliu
Daca asa s-ar intampla ce sanse ar avea ca tatal sa obtina custodia copilului? Ei ii este foarte frica sa nu i-l ia dar nu mai poate sa stea cu el. A ajuns sa-si doreasca moartea.
Mentionez ca dupa casatorie au facut o casa impreuna dar cum ea nu a muncit ce drepturi are asupra ei?

Va rog mult sa ma ajutati cu niste sfaturi ca nu as vrea sa o vad imbolnavindu-se sau facand vre-o prostie.

Multumim anticipat pentru raspunsuri
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 18:43, 17 Iulie 2009
Eu n-as introduce partajul, doar as astepta.
Important e locul de munca, e tare important.
Pana la divort trebuie sa aiba loc de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort si incredintare minori cristina888 cristina888 Buna seara. Verisoara mea D., domiciliata in orasul G. vrea sa divorteze de sotul ei. (motive: neintelegere, infideliatate). Mentionez ca exista 2 copii ... (vezi toată discuția)
Divort urat cristinnaX cristinnaX va scriu in numele mamei, si cer ajutor. tatal meu bea de zeci de ani, eu doar asa mi-l aduc aminte. noi am fost 4 frati la parinti, iar acum toti suntem ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! va deranjez cu cateva intrebari pentru o buna prietena. ... ELENUSALINUTZA ELENUSALINUTZA buna ziua! va deranjez cu cateva intrebari pentru o buna prietena. A fost casatorita dar casa este pe numele sotului pentru ca in momentul construirii ... (vezi toată discuția)