avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 201 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita: poprire pe salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita: poprire pe salariu

Buna ziua,

Datele problemei:
- fratele meu si inca o persoana in urma unui proces trebuia sa platesca o suma unei firme prin 2011
- firma in 2013 i-a dat in judecata pt executare silita si curtea admite cererea de executare silita si incuviinţează executarea silită. Fratele meu nu a stiut de executare si nici nu i-a venit nimic acasa.
- de abia acuma in octombrie 2015 a venit la firma poprire pe salariu pt fratele meu
- fratele meu detine o masina si o sesime dintr-un apartament in urma unei mostenirii

Nelamuririle sunt urmatoarele:
- se poate scoate la licitatie masina si particica din apartament?
-se poate executa silit o sesime dintr-un apartament?
- se poate vinde masina, sau este si ea executata silit? Masina a fost platita de mine dar nu s-a facut trecerea pe numele meu.
- daca fac actul de vanzare cumparare pe masina fara sa o inmatriculez pe numele meu, masina poate fi luata? Este necesar tot procesul de vanzare, inmatriculare pt ca masina sa nu mai fie luata de executorul judecatoresc?
- unde pot vedea ce bunuri sunt executate silit?
- daca se face poprirea pe salari, executorii pot sa execute si alte bunuri?
- se poate plati in rate sau acest lucru se discuta cu executorul judecatoresc?
- datoria este trecuta in finante ca datorie, ca sa nu se poate vinde nici un bun?
- de ce datoria trebuie sa fie platita in intregime nu mai de fratele meu, tinand cont ca sunt doua persoane. Este legal acest lucru, daca cealalta persoana nu poate plati sa plateasca numai una?

Va multumesc frumos de ajutor.
Ultima modificare: Vineri, 9 Octombrie 2015
keops_mic, utilizator
Cel mai recent răspuns: flory_mr , utilizator 19:39, 29 Decembrie 2018
Vă rog să-mi răspundeți dacă e legal să se pună poprire pe salariul soției, știind că ea nu este proprietară în acte.
Și mai mult, ea, încă de la Apel, a fost declarată de Instanțe ca Intimată, la fel ca și reclamanta Asociația de Proprietari nr. 71 Brăila, ca și cum eram părți adverse cu soția mea.
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Decembrie 2018
flory_mr, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare apartament executat silit si sechestrat delta95 delta95 Vreau sa cumpar un apartament executat silit, iar acum am descoperit ca sa constituit si un sechestru pe acest imobil. Intrebarea mea este,daca cumpar acest ... (vezi toată discuția)
Titlul executoriu apartament desi am poprire aadriana aadriana In urma unui credit am poprire pe salariu 30%.Salariul nu intarzie, banii se vireaza de catre intreprindere in aceeasi zi a lunii si cu toate acestea pentru ... (vezi toată discuția)
Credit neachitat simina_1968 simina_1968 Buna , am un credit pentru nevoi personale la care sotul meu e co-debitor si din care ne-am cumparat o masina. O perioada de timp am achitat ratele din chiria ... (vezi toată discuția)