Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Calatoria sotului egiptean insotit de cetatean UE in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Calatoria sotului egiptean insotit de cetatean UE in Anglia

Impreuna cu sotul meu care are nationalitatea egipteana dar poseda permis de sedere in Romania valabil pe 5 ani ca membru de familie al unui cetatean UE, dorim sa efectuam o calatorie in Anglia. Are nevoie sotul meu de viza sau poate intra pe baza permisului de sedere eliberat de Romania ?
jurnalulromanilordinegipt, utilizator
Nu are nevoie de viza, membrii de familie pot calatori cu sotul/sotia in aceleasi conditii (fara viza) in UE insa n-ar fi rau sa intrebati si la consulatul Marii Britanii. Au fost situatii in care, in functie de nationalitate, au fost probleme la frontiera.
Sunati la 021/ 201 73 00 sau trimiteti un e-mail la DLBucharestConsularSectionUn-Cleared@fco.gov.uk
E o intrebare simpla la care raspunsul ar trebui sa fie Da.
[ link extern ]

Cititi si ce scrie la acest link:
[ link extern ]
Va multumesc pentru sfatul acordat.