Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie

Bunadimineatza ! Vroiam sa stiu daca este posibil ca alocatia ficei mele sa fie bagata in indemnizatia pe care o iau timp de 2 ani de zile? Dosarul pt cresterea copilului a fost facuta pe numele meu,pt ca eu sunt cel care iau indemnizatia,tatal. In schimb dosarul pt alocatia ficei noastre a fost facut pe numele sotiei mele. Mai avem 2 copii si alocatile de stat sunt tot pe numele sotiei mele. Va multumesc!
1. Inseamna ca primiti alocatia de stat pentru ultimul copil impreuna cu indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC).

2. Nu vad ce va deranjeaza ca le primiti dvs. pe amandoua.
MariusLo a scris:

Bunadimineatza ! Vroiam sa stiu daca este posibil ca alocatia ficei mele sa fie bagata in indemnizatia pe care o iau timp de 2 ani de zile? ...

Da, este posibil acest lucru .
In acest caz , se va depune la AJPIS o cerere prin care se solicita schimbarea titularului alocatiei de stat, situatie in care mama copilului va trebui sa dea o declaratie ca este de acord ca dvs sa primiti alocatia de stat pentru copil.
Alocatia fetitei a fost facuta pe numele sotiei,de ce sa vina pe numele meu,ce nu ati inteles?
In mesajul anterior , v-am explicat ca se poate solicita AJPIS-ului schimbarea titularului alocatiei de stat , de pe numele sotiei sa vina pe numele dvs.