Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj...

Cat timp am la dispozitie pentru a depune actele pentru ajutorul de somaj, si ce acte trebuiesc . Eu locuiesc in Sectorul 2, stiti si adresa unde ar trebuii depuse ? Cum se calculeaza ajutorul de somaj, sau este o suma fixa ?
Multumesc ...
Exista in lg 76 la art 34 si urm aliniat:

(2) Constituie stagiu de cotizare şi perioadele în care angajatorul nu a plătit contribuţia la bugetul asigurărilor pentru şomaj şi se află în procedură de executare silită, reorganizare judiciară, faliment, închidere operaţională, dizolvare, lichidare, administrare specială sau nu şi-a achitat contribuţiile datorită unor situaţii de forţă majoră

Deci in aceste situatii angajatii vor putea beneficia de somaj.
Exista posibilitatea ca, in cazul in care angajatorul nu a achitat contributiile la fondul de somaj, sa platesc eu retroactiv pentru a putea beneficia de indemnizatie, urmand sa recuperez suma respectiva (si altele) prin actionarea in instanta a angajatorului? Multumesc
Nu, nu aveti aceasat posibilitate.
grace_r a scris:

Nu, nu aveti aceasat posibilitate.

De ce sa nu aiba aceasta posibilitate ? ... Eu sunt de parere ca exista aceasta posibilitate, urmand a-si recupera banii ulterior de la angajator...
Eu stiu ca nu se accepta.
Banii trebuie sa vina din contul angajatorului.
Si-apoi la fel stui ca nu se accepta plata pentru o singura persoana a contributiilo, deci ar trebui sa plateasac pentru toti angajatii....

dar daca exista o astfel de posibiliatte si eu nu stiu, ar fi foarte bine . Cu rugamintea sa ma convingeti ca se poate, plsss :)