avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj...

Cat timp am la dispozitie pentru a depune actele pentru ajutorul de somaj, si ce acte trebuiesc . Eu locuiesc in Sectorul 2, stiti si adresa unde ar trebuii depuse ? Cum se calculeaza ajutorul de somaj, sau este o suma fixa ?
Multumesc ...
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:28, 17 Septembrie 2009
Exista in lg 76 la art 34 si urm aliniat:

(2) Constituie stagiu de cotizare şi perioadele în care angajatorul nu a plătit contribuţia la bugetul asigurărilor pentru şomaj şi se află în procedură de executare silită, reorganizare judiciară, faliment, închidere operaţională, dizolvare, lichidare, administrare specială sau nu şi-a achitat contribuţiile datorită unor situaţii de forţă majoră

Deci in aceste situatii angajatii vor putea beneficia de somaj.
Exista posibilitatea ca, in cazul in care angajatorul nu a achitat contributiile la fondul de somaj, sa platesc eu retroactiv pentru a putea beneficia de indemnizatie, urmand sa recuperez suma respectiva (si altele) prin actionarea in instanta a angajatorului? Multumesc
Nu, nu aveti aceasat posibilitate.
grace_r a scris:

Nu, nu aveti aceasat posibilitate.


De ce sa nu aiba aceasta posibilitate ? ... Eu sunt de parere ca exista aceasta posibilitate, urmand a-si recupera banii ulterior de la angajator...
Eu stiu ca nu se accepta.
Banii trebuie sa vina din contul angajatorului.
Si-apoi la fel stui ca nu se accepta plata pentru o singura persoana a contributiilo, deci ar trebui sa plateasac pentru toti angajatii....

dar daca exista o astfel de posibiliatte si eu nu stiu, ar fi foarte bine . Cu rugamintea sa ma convingeti ca se poate, plsss :)

Alte discuții în legătură

Quantumul ajutorului de somaj si durata acestuia micaelamicaela micaelamicaela Buna ziua, Am 42 de ani si cca 20 de ani vechime in munca. incepand cu data de 27 iulie 2009 sunt in c.o. (15 zile) urmat de preaviz. ma ... (vezi toată discuția)
Conditii somaj florian_florina_anca florian_florina_anca Buna ziua!Am lucrat pana in septembrie 2010 avand o vechime de aproape 9 ani, iar apoi am ramas pe somaj timp de 9 luni.Am reinceput munca in aprilie 2012 pe o ... (vezi toată discuția)
Calcul somaj ContSters193525 ContSters193525 Va rog sa imi ziceti daca intru in somaj din 01.02.2013 se ia in calcul ianuarie 2013 unde sunt si cele trei salarii compensatorii pe care ni le acorda firma? (vezi toată discuția)