Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj...

Cat timp am la dispozitie pentru a depune actele pentru ajutorul de somaj, si ce acte trebuiesc . Eu locuiesc in Sectorul 2, stiti si adresa unde ar trebuii depuse ? Cum se calculeaza ajutorul de somaj, sau este o suma fixa ?
Multumesc ...
grace_r
eu as invoca in acest sens, art.1093 C.civ.
Insa cum face dovada in instanta ca a platit el? Din cate stiu la Administratia financiara plata se face doar de catre debitor.
Oare nu se poate credita societatea de catre salariat cu acea suma? ... se poate incheia un contract de imprumut pentru acea suma, iar apoi angajatorul poate face plata respectiva ... Obligatia poate fi achitatã chiar de o persoanã neinteresatã; aceastã persoanã trebuie însã sã lucreze în numele si pentru achitarea debitorului, sau de lucreazã în numele ei propriu, sã nu se subroge, în drepturile creditorului.
Ar trebui sa fie si angajatorul de acord sa semneze asa ceva..
Decat sa i se faca dosar penal, eu cred ca ar fi de acord sa faca asa ceva ... mai ales ca nerespectarea unor clauze contractuale nu implica si raspunderea penala :)