Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Radiere uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Radiere uzufruct viager

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema juridica:
Am dobindit un apartament de la matusa mea.Aceasta a murit si mi-a lasat mie apartamentul dar i-a lasat unei persoane dreptul de a locui in apartament prin uzufruct viajer. Acum aceasta persoana a murit. Cum pot radia din cartea funciara acest drept de uzufruct viajer. Acest apartament este intr-o localitatea mai indepartata, pot face acest lucru din localitatea mea sau numai in localitatea unde este apartamentul?
Va multumesc.
Buna ziua.
Puteti radia dreptul de uzufruct viager prin depunerea unei cereri la biroul de carte funciara din localitatea unde se afla imobilul (sau la biroul de carte funciara aflat in cel mai apropiat oras daca imobilul dumneavoastra se afla intr-o zona rurala ) la care sa atasati copie legalizata dupa certificatul de deces al uzufructuarului (persoanei care a decedat) sau daca nu aveti certificatul de deces sa cereti de la Primarie, serviciul stere civila-decese , o adeverinta care sa ateste decesul persoanei respective.La cartea funciara se plateste o taxa de 60 lei.