Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune

Buna!
Un vecin invoca uzucapiunea de 30 ani pt o fasie teren din spatele casei mele.Eu am proces de granituire cu acesta si revendicarea acelei fasii. Vecinul sustine ca foloseste acea fasie din 1978,dar pe atunci terenurile erau in proprietatea CAP ului.Titlul de proprietate s-a dat prin 1992.Se socoteste ca a uzucapat chiar daca proprietar in anii 1978-1992 era CAP ul?
Dupa ce am pus intrebarea am citit unele spete asemanatoare in care instantele au hotarat ca in perioada cat terenurile au fost proprietatea CAP, prescriptia a fost intrerupta (fiindca nu se putea uzucapa impotriva statului) si ca urmare s-a considerat ca posesia nu a fost " sub nume de proprietar". Acum chiar ca nu mai stiu ce sa cred...
"În cauza nu se poate retine pasivitatea adevaratului proprietar în contextul în care terenul s-a aflat în patrimoniul CAP-ului , iar intervenientei i s-a reconstituit dreptul de proprietate în temeiul Legii Fondului Funciar.

Posesia exercitata de catre reclamanti se apreciaza ca este o posesie precara asupra terenului , cu îngaduinta CAP-ului , context în care , în cauza , nu se pot aprecia îndeplinite conditiile cerute de art.1847 din cod civil , referitoare la posesiunea ceruta pentru a prescrie "

decizia 161/2009 recurs uzucapiune .