avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1971 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Reducere impozit pe salariu - angajat IT (Colegiu de ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Reducere impozit pe salariu - angajat IT (Colegiu de Informatica)

Buna ziua!

Am terminat in 1998 Colegiul de Informatica (3 ani) din cadrul Facultatii de Matematica - Universitatea Bucuresti, terminand ca "Informatician".
Inainte de 2010 am beneficiat de reducere de impozit (lucarand ca programator), dupa 2010 nu am mai lucrat pe Carte de Munca (nu a mai fost cazul de reducere).
Intre timp am auzit ca s-au modificat conditiile de acordare. Am cautat pe net, am gasit si pro si contra...
Poate cineva sa-mi spuna, eventual documentat, daca as mai putea avea acea reducere de impozit pentru programatori?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:21, 14 Octombrie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
Nu toti angajatii IT sunt scutiti de la plata impozitului pe venit, ci doar cei care ocupa anumite functii .
www.avocatnet.ro/content/art...
Mersi pentru raspunsuri.
Dar tot nu imi dau seama daca pot beneficia de reducere sau nu...

Postul meu va fi de "programator", firma se califica (creare de programe pentru calculator destinate comercializarii pe baza de contract, un venit anual de cel putin echivalentul in lei a 10.000 dolari).
Daca postul este de programator, iar societatea indeplineste si ea conditiile mentionate in lege, atunci veti beneficia de scutirea de impozit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scadere impozit programatori gabinita20 gabinita20 Prin 1998 parca exista o lege care prevedea ceva de genul: programatorii beneficiaza de o deducere de impozit daca venitul anual nu depaseste 10000 dolari. Am ... (vezi toată discuția)
Scutire plata impozit (16%) pentru programatori Ioana-Loredana Ioana-Loredana Buna ziua, Firma la care lucrez nu imi acorda scutirea de impozit pentru programatori, desi se indeplinesc toate conditiile stipulate in lege: - sunt ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit in it aurahamza aurahamza Lucrez intr-o firma de IT, care produce soft, si are venit anual de cel putin 10.000 dolari SUA pentru fiecare angajat care beneficiaza de scutire de ... (vezi toată discuția)