Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren mutat ,comasare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren mutat ,comasare

Sunt proprietarul unui teren de 20 ari teren arabil, extravilan, moştenit de la bunicii mei, impozitul este plătit la zi.

Problema mea este:
Terenul este situat la ieşirea din sat, la Drumul European, colţ cu drumul comunal. Deci poziţia lui este foarte bună, atrăgând mulţi doritori avand si destule oferte pentru vanzarea acestuia. Ceea ce mă intrigă este faptul că primarul spune că lotul meu de pământ, a fost mutat un pic mai încolo, deoarece a trebuit să cumuleze nişte suprafeţe ce nu ieşeau la măsurători, aşezând un alt lot în locul în care trebuia să fie terenul meu. El încearcă să mă liniştească spunând că tot cu deschidere la Drumul European este dar nu mai e în aceeaşi poziţie, adică pe colţ.
Eu nu sunt de acord cu acest lucru sub nici o formă mai ales ca sub noua forma actuala a terenului este imposibila constructia unei case .
Terenul are făcut cadastru si din spusele primarului noua pozitie figureaza atat in titlu cat si in harta cadastrala cu cea veche,lucru ce mi se pare cam greu de crezut

Vă rog mult să mă sfătuiţi ce trebuie să fac
Locatia terenului este cea mentionata in cartea funciara, indiferent de sustinerile primarului. Recomand contactarea unui inginer cadastrist care sa va indice locatia fizica exacta a terenului, in functie de coordonatele acestuia mentionate in documentatia cadastrala intocmita atunci cand a fost intabulat terenul.
Bogdan Costache, Avocat