Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum evit notarea sultei, in cartea funciara a unui ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum evit notarea sultei, in cartea funciara a unui apartament

Buna ziua ,
In procesul de partaj in care mie mi-a revenit un apartament si bunuri iar partii adverse celalat apartament, masina ,si bunuri, pentru egalizarea cotelor, instanta m-a obligat pe mine la o sulta catre partea adversa iar pe aceasta catre mine la plata cheltuielilor de judecata.
Unde ,cum , la cine si in ce mod pot face compensarea sumelor , ce variante de plata am ,catre partea adversa, care sa ma avantajeze,ce fel de act si cu cine il pot incheia pentru a evita ca sulta sa fie inscrisa in cartea funciara. Doresc sa vand acest apartament.
Va multumesc.
Va sfatuim sa luati legatura cu avocatul care v-a reprezentat in procesul de partaj.
Doar personal, fata in fata, pot plati sulta catre cealalta parte sau exista si alt mijloc pentru plata acesteia si sa pot dovedi ca am platit?
prin executor , se consemneaza suma la cec.
nu cred ca evitati notarea in cartea funciara.
intelegeti-va cu creditorul, vine la notar cand veti primi avansul pt casa, isi ia banii si da declaratie ca nu mai are alte pretentii.