Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Am obtinut o sentinta judecatoreasca în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Am obtinut o sentinta judecatoreasca în urma unui ...

Buna ziua
Am obtinut o sentinta judecatoreasca în urma unui partaj judiciar. Trebuie sa-i achit sulta cumnatei mele pentru partea ei de mostenire. Ce trebuie să fac acum? Cărei entități trebuie să mă adresez: notar, executor judecătoresc, etc? Puteti sa-mi spuneți ce urmeaza de-acum încolo?
Multumesc.
cumnatei ( in scris), sa conveniti cand va intalniti la notar sa ii dati banii si ea sa declare ca a primit sulta si ca nu mai are pretentii. Cu declaratia, radiati sarcina din cartea funciara.
Daca va face probleme si nu vrea sa primeasca, suma se consemneaza la cec.

gi-jane2, moderator
Multumesc mult. Stiti cumva cum pot plati suma prin bancă (bcr sau brd)?
multumesc.
pai are dansa cont, v-a dat nr de cont sau cum vreti sa platiti prin bcr sau brad ?
Ok. Am inteles. Ii cer contul si mergem la notar pentru declaratie. Sper sa nu am riscul sa nu vrea să declare..Multumesc. Am cumva emotii, dar cred ca-i bine pentru ca sunt bani multi, deci prin banca e mai bine.
Toate bune!
oricum, prin banca ii dati, ideea e sa dea declaratia, nu sa ii dati doar banii